W ramach Letniej Szkoły Architektury i Designu architekci i artyści z prestiżowych londyńskich uczelni przez 13 dni tworzyli z młodzieżą instalację artystyczną z drewna i betonu. Projekt zakończył się uroczystym finałem, który miał miejsce 27 sierpnia 2016 r. na ul. Starej 4 przy Ognisku „Starówka” podczas Warszawskiej Strefy Rodziny.

Młodzi pasjonaci architektury z warszawskich liceów i uczelni przez dwa tygodnie pracowali na terenie Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” nad realizacją instalacji architektonicznej z drewna i betonu. Podczas intensywnego kursu uczyli się szkicowania i modelowania 3D, obsługi narzędzi budowlanych, wykonywania konstrukcji drewnianych i odlewów z cementu oraz przygotowania profesjonalnego portfolio.

Warsztat i umiejętności techniczne to jednak nie wszystko. Prowadzący zajęcia architekci i rzeźbiarze Kevin Green, Tamsin Snow i Klaudia Kępińska uczyli młodych adeptów, w jaki sposób myśleć o sztuce, jak czerpać inspirację z codziennych obserwacji i literatury. Podstawą finałowego dzieła zaprezentowanego podczas sobotniej biesiady artystyczno-muzycznej był utwór amerykańskiego pisarza Johna Cheevera „The Swimmer”. Motywem przewodnim wszystkich zmagań z materią stała się idea „set changes”, opierająca się na tworzeniu lekkich form, które w kilku szybkich krokach można przekształcić w coś zupełnie innego. 

Ostatecznie uczestnicy kursu stworzyli futurystyczną rzeźbę z małym stanowiskiem grillowym, które w kilka mgnień można zmienić w scenę dla muzyków. Na kameralny nietypowy wernisaż przybyli warszawscy miłośnicy sztuki. Drewniane podesty przetestował jazzman, a przekąski z artystycznego paleniska nasyciły niejedno gardło.

Warsztaty architektoniczne zostały zrealizowane w ramach projektu we współpracy z londyńskim stowarzyszeniem artystów STORE CIC. Serdecznie dziękujemy sponsorom, Castorama Polska sp. z o.o. oraz JEMS Architekci za podarowanie materiałów budowlanych, narzędzi oraz pomocy biurowych do pracy.

Gratulacje dla Uczestników – oby Wasze marzenia o zawojowaniu światowej architektury spełniły się!

 

Portfolio z warsztatów dostępne pod linkiem: 
PORTFOLIO_in_the_wings_n.pdf