Tuż przed Bożym Narodzeniem, w czwartkowe popołudnie 22 grudnia 2016 r., w Ognisku „Grochów” na ulicy Rębkowskiej 1 odbyło się świąteczne spotkanie wychowanków placówki z Ambasadorem Republiki Korei oraz reprezentantami Korean Business Association. Organizatorami wydarzenia były: Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” i Ambasada Republiki Korei.
Na spotkaniu pojawili się znakomici goście: Pan Sung-Joo Choi – Ambasador Republiki Korei, Pan Shik Kim – Pierwszy Sekretarz i Konsul, Pan Jong-Seob Lee – Dyrektor Korea Business Center (KOTRA) oraz jego Zastępca, Pani Min Park, Pan Hyun-Jun Kim – Dyrektor Centrum Kultury Koreańskiej, Pan Sung-Cheol Cho – Dyrektor Samsung Electronics w Warszawie i Pan Chang-Hyeon Nam – Starszy Specjalista w Ambasadzie.
Nie zabrakło także włodarzy naszego miasta – na świąteczne spotkanie przybyli Zastępca Prezydent m.st. Warszawy, Pan Włodzimierz Paszyński oraz Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Pan Tomasz Pactwa. Gospodarzami imprezy byli: Dyrektor Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”, Pan Jarosław Adamczuk, Zastępca Dyrektora CWR, Pani Beata Chyz-Banek oraz kadra Ogniska „Grochów”.
Wyjątkową uroczystość otworzyło przekazanie darów Ambasady Republiki Korei oraz Korean Business Association in Poland dla Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa. Dzięki hojności darczyńców warszawskie placówki wsparcia dziennego otrzymały m.in. interaktywny magiczny dywan, zmywarki, telewizory, blender i odkurzacz, które będą wielkim ułatwieniem w codziennej pracy, a także uatrakcyjnią odbywające się w ogniskach zajęcia edukacyjne i rozwojowe.
W swoim wystąpieniu Pan Ambasador nawiązał do tradycji koreańskich i podkreślił konieczność zaangażowania firm obecnych na polskim rynku w rozwój lokalnych społeczności i pomoc potrzebującym. Życzył również wszystkim obecnym wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku. Pan Prezydent Włodzimierz Paszyński natomiast wyraził bardzo piękną myśl o jedności i solidarności ludzi, mimo dzielących ich różnic kulturowych.
Wychowankowie Ogniska również przygotowali dary dla gości: wręczyli im własnoręcznie wykonane, drewniane bombki i zaśpiewali kilka piosenek świątecznych oraz kolędę „Cicha noc” po koreańsku.
Oficjalna część uroczystości zakończyła się zwiedzaniem Ogniska „Grochów” oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Jedna z wychowanek Ogniska przeprowadziła z Panem Ambasadorem wywiad, dotyczący tradycji świątecznych w Korei.
Później, pod czujnym okiem instruktorów z Centrum Kultury Koreańskiej, dzieci zgłębiały tajniki wykonania tradycyjnej azjatyckiej maski Tal. Idea tych masek zrodziła się z wierzeń religijnych. Początkowo używano ich podczas obrzędów pogrzebowych, aby odegnać złe duchy. Później stały się częścią skomplikowanych pokazów tanecznych i popisów gry aktorskiej. Dla tych, dla których wykonanie maski było zbyt skomplikowane albo czasochłonne, instruktorzy przygotowali mandale do kolorowania. Chętni mogli również przymierzyć przepiękny koreański strój narodowy, hanbok, który charakteryzuje się prostą linią i brakiem kieszeni. Damski hanbok składa się ze spódnicy i kurtki w stylu bolero, natomiast męski z szerokich spodni związanych w kostkach i krótkiej kurtki. Hanbok jest noszony przez Koreańczyków w każdym wieku, głównie podczas tradycyjnych świąt. Kolejka do nałożenia barwnego hanboka była bardzo długa. Czekając, można było zagrać w Tuho – grę podobną do gry w podkowy, w której uczestnicy próbują wrzucić strzały do garnka lub pojemnika. Tuho było jedną z gier popularnych w rodzinach królewskich i wysokich klasach społecznych. W Ognisku również cieszyło się dużym zainteresowaniem. Każdy chciał także otrzymać własnoręcznie odciśnięty tradycyjny koreański drzeworyt ze swoim imieniem zapisanym w alfabecie Hangul. Na koniec wszyscy mieli okazję skosztować specjałów koreańskiej kuchni. Choć posługiwanie się pałeczkami początkowo sprawiało sporo problemów, poczęstunek był tak smaczny, że stanowił doskonałą zachętę do nauki.
Ambasada Republiki Korei oraz koreańskie firmy już trzeci rok z rzędu obdarowują małych warszawiaków z Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”. Inicjatywa wpisuje się w szerszą strategię Ambasady i firm koreańskich prowadzących działalność biznesową w Polsce. Celem współpracy jest wdrażanie działań w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu m.in. poprzez wsparcie rozwoju polskich społeczności lokalnych, promowanie kultury koreańskiej oraz nawiązywanie trwałych i przyjacielskich kontaktów z Polakami.