„ Pomysłów na nudę bez liku – czyli jak nie dostać kociokwiku” nr. 1

Witajcie Kochani w ten nietypowy czas dla Nas wszystkich!

Świetnie zdajemy sobie sprawę, że siedzenie w domu może być fajne, ale tylko do czasu gdy nie wkrada się w naszą codzienność nuda.

Specjalnie dla Was wymyśliłyśmy cykl artykułów pt. „ Pomysłów na nudę bez liku – czyli jak nie dostać kociokwiku”

Znajdziecie w nim pomysły na to co możecie zrobić w domu sami, z rodzeństwem bądź z rodzicami lub ze swoimi opiekunami. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, a realizacjami inspiracji podzielicie się z Nami.  

Na początek proponujemy Wam wykonanie – pachnącej, kolorowej masy plastycznej, która może mieć podwójne zastosowanie.  Za chwilę zobaczycie sami.

Potrzebne składniki:

- 1 torebka galaretki (wybierzcie kolor galaretki jaki Wam się najbardziej podoba, taki kolor będzie miała Wasza masa)

- 1 kg mąki ziemniaczanej

- łyżka stołowa oleju

- 300 ml  zagotowanej wody (uwaga! Zalecamy aby dla młodszych dzieci wodę zaparzyły osoby dorosłe, a także w dalszej części nią operowały)

To na tyle składników. Niektórzy pewnie już zauważyli, iż są to same spożywcze składniki, dlatego też masą tą mogą bawić się nawet i najmłodsze dzieci. Są one bezpieczne dla Naszego zdrowia nawet jak niechcący spróbujemy masy :D

Przejdźmy do sposobu wykonania Naszej masy. Pomocne dla Was będą również wykonane przez nas zdjęcia.

Zaczynamy!

  1. Przygotowujemy sobie wszystkie wyżej wymienione składniki, które będą Nam potrzebne pod ręką, wraz z zagotowaną wcześniej wodą w szklance. My do mieszania wykorzystaliśmy plastikową miskę. (Zachęcamy Was do mieszania składników w misce, na samym stole, desce itp. masa rozleje nam się i będzie trudniej nam ją wymieszać i coś z niej zrobić)
  2. Do miski wsypujemy najpierw produkty sypkie czyli 0,5 kg maki ziemniaczanej i całą torebkę galaretki i dokładnie ze sobą je mieszamy.
  3. Następnie to tak zmieszanych składników dodajemy 1 stołową łyżkę oleju i mieszamy całość.
  4. Na koniec bardzo ostrożnie wlewamy całą gorącą wodę – UWAGA!! na tym etapie nie mieszamy masy ręką tylko łyżką aby się nie poparzyć (Zachęcamy aby tym punktem zajęły się starszaki albo osoby dorosłe).
  5. Gdy masa jest wymieszana bardzo dokładnie łyżką, można zaczynać gnieść ją ręką, gdyż po zmieszaniu z innymi składnikami przestaje być gorąca.
  6. Po tym punkcie możemy zaczynać zabawę Naszą masą, gdyż jest już ona gotowa do zabawy. Możemy sobie ją ugniatać, dzielić, przelewać. Jest to bardzo odstresowujące zajęcie.
  7. Dla osób które chcą aby z ich masy coś powstało, zalecamy aby przed rozpoczęciem tworzenia dokładnie oczyścili ręce, a następnie obsypali sobie je mąką. Wówczas masa nie będzie nam się przyklejała do dłoni i będzie możliwość stworzenia z niej tego co sobie wymyślimy. U Nas padło na serduszko.
  8. Gotowy kształt masy plastycznej, układamy na blachę, podkładając papier do pieczenia i wkładamy do piekarnika. Piekarnik ustawiamy na 160 st. I pieczemy ok. 20 min (aż do zastygnięcia masy) i gotowe! Mamy gotowa ozdobę, prezent dla najbliższej osoby.

Życzymy Wam dobrej zabawy i czekamy na zdjęcia od Was Kochani. Do usłyszenia!