Witamy Was pierwszego dnia realizacji projektu :

„Savoir vivre na co dzień- dzień pierwszy- poznajmy się”

W tym miejscu przez kolejnych 10 dni roboczych będziecie mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi oraz filmami lub innego rodzaju prezentacjami na temat savoir vivre'u. Materiał ten zostanie już tu sobie na zawsze- również w czasie, kiedy będziecie wypełniać ankiety.  Pytania w ankiecie będą obejmować jedynie materiał umieszczony na naszej stronie.  Dodatkowo chcemy podpowiedzieć Wam min. gdzie w internecie szukać materiałów na temat savoir vivre'u -co zawsze się może przydać. Dziś zaczniemy od powitania.....

Jak się witamy?
Jako pierwsza kłania się osoba stojąca niżej w hierarchii społecznej, zatem to uczeń mówi „dzień dobry” nauczycielowi, pracownik- szefowi, młodszy-starszemu, wchodzący- już obecnym.
Również ze względów kurtuazyjnych to mężczyzna jako pierwszy powinien powitać kobietę. 

Kogo komu przedstawić?

Mężczyznę kobiecie, młodszego starszemu. To w sytuacji towarzyskiej.
Natomiast w służbowej osobę niższą funkcją przedstawiamy wyżej postawionej w hierarchii, bez względu na wiek i płeć.

Co zrobić gdy dziesięcioletni synek znajomych zawsze sam wyciąga do nas rękę na powitanie- czy zwrócić mu uwagę?

Odradzamy wychowywanie cudzych dzieci w takich sytuacjach- szczególnie w obecności ich rodziców. Wyjątkiem- jeśli chodzi o zwracanie uwagi – jest sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub nadzwyczaj uciążliwa dla otoczenia- ale i wówczas starajmy się robić to jak najbardziej taktownie.
W każdym razie dzieci nie wyciągają same ręki do dorosłych, tylko grzecznie czekają, aż oni podadzą im rękę.
Przy powitaniu obowiązuje hierarchia podobna jak przy przedstawianiu się: rękę wyciąga starszy do młodszego, przełożony do pracownika, kobieta do mężczyzny- ale siedemdziesięcioletni mężczyzna do trzydziestoletniej kobiety.
Zachowanie odwrotne (o ile nie wyraża woli pojednania lub przeprosin) jest nietaktem i może zostać odebrane jako wyraz nadmiernej poufałości, a nawet lekceważenia.

Przy powitaniu i pożegnaniu: mężczyzna powinien wstać, podobnie jak ludzie młodzi. Kobieta wstaje witając się z kimś starszym lub bardzo dostojnym.

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=UOP4uZcHwH8

Materiał tekstowy opracowano na postawie:
„ABC dobrego wychowania czyli to, co każdy wiedzieć powinien „ (Anna Skrzeszewska, Justyna Nojszewska)
„ Maniery, krótki kurs dla  użytkowników" (Joanna Bajończyk, Maciej A. Brzozowski)

Materiał filmowy: kanał you tube.

P.s..- żeby nie trzeba było długo szukać- to pod tym linkiem przypominamy zasady udziału w projekcie "Savoir vivre na co dzień".

http://centrumwspieraniarodzin.pl/dzialania/strefa-ognisk/ognisko-bielany/36-informacje/10517-zasady-i-zaproszenie-do-udzialu-w-projekcie-edukacyjnym-savoir-vivre-na-co-dzien