Podstawy pierwszej pomocy znają chyba wszyscy. Jednak raz na jakiś czas warto je sobie przypomnieć, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakiej sytuacji informacje te będziemy musieli wykorzystać. 3 listopada wzięliśmy udział w zajęciach zorganizowanych w naszym Ognisku w ramach "Akademii Samodzielności". Warsztaty poprowadzili ratownicy medyczni z Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK (więcej informacji tutaj) - Pani Kasia i Pan Michał.

Szkolenie rozpoczęło się od krótkiego słowa wstępu i przypomnienia podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Mówiliśmy oczywiście o resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO, czyli magiczne 30:2 – 30 uciśnięć na 2 oddechy), powtarzaliśmy w jaki sposób nawiązać kontakt z poszkodowanym i sprawdzić jakiego typu pomocy potrzebuje, a także nauczyliśmy się jak wygląda bezpieczna pozycja boczna. Ratownicy powiedzieli nam, jak wezwać pogotowie ratunkowe (co powinno zawierać zgłoszenie) oraz jak wykonać opatrunek - poznaliśmy różne sposoby opatrywania ran.

Po części teoretycznej przyszedł czas na ćwiczenia praktyczne. Było dużo zabawy, humoru i śmiechu. Mimo dużego zróżnicowania wiekowego uczestników, każdy mógł wyciągnąć coś dla siebie. Już nie możemy doczekać się kolejnych spotkań z cyklu "Akademii Samodzielności". Dziękujemy za bardzo ciekawie przeprowadzone zajęcia i do zobaczenia niebawem :)

Strona internetowa projektu: http://akademia-samodzielnosci.pl/O-NAS/index.php/
Oficjalny profil na Facebooku: https://www.facebook.com/akademiasamodzielnosci/